+

UMRE İBADETİ HAKKINDA GENEL BİLGİ

UMRE İBADETİ HAKKINDA GENEL BİLGİ

Bilindiği gibi Hac ibadeti İslam’ın beş şartından biridir. Aynı zamanda Hac kendisine ait hususi şartları olan bir ibadettir.

Hiçbir ibadette (mesela namaz kılarken) “Yarabbi bunu bana kolaylaştır” diye bir niyet yoktur. Ancak Hac ve Umre ibadetinde, niyet yapılırken “Yarabbi bunu bana kolaylaştır ve kabul eyle” diye niyetle başlanır.

Çünkü Hac ve Umre ibadeti gerçekten meşakkatli ve zor bir ibadettir. Bu nedenle her iki ibadeti yaparken Rabbimizden daima sabır ve yardım dileriz.  

Ayrıca bir hacının birçok zorluğa katlanarak kazandığı sevaplarını, hacı daha Mekke’den çıkmadan şeytan bin bir vesvese ile onu yok etmeye çalışır. Böylece hacıyı eli boş ve günahkâr olarak ülkesine döndürmek için ne kadar uğraştığı da asla unutulmamalıdır.

Hac ve umre ibadeti iki önemli ibadettir. Bu mübarek mekânın dışında, bir ibadetin karşılığı olarak verilen sevap, bu mekânlarda bir ibadet için verilen sevaba denk gelmemektedir. Mesela; bir vakit namaz için Medine’de bin, Mekke’de yüz bin sevap verilmektedir.  

Ayrıca bu mekânın farklı bir özelliği daha vardır. O da hacının her hareketi ve davranışı hacıya sevap kazandırmaktadır. Kâbe’ye bakıyor sevap kazanıyor. Kur’an okuyor her harfine sevap kazanıyor. Neredeyse atılan her bir adım için kat kat sevap kazanıyor. İşte böylesine bol bol sevapların dağıtıldığı ve manevi ikramların yapıldığı bu mekânın tabiî ki bazı zorlukları olacaktır. Bu nedenlerden dolayı “kolaylaştır” ifadesi bütün niyetlerde yerini almaktadır.

Dua; hac ve umre’de birbirinden ayrılmayan önemli parçalardır. Çünkü Hac ve Umrenin her anında dua vardır. Yalvarış vardır, yakarış vardır, gözyaşı vardır…  

Hacı adayı hamd ve şükrünü nasıl ifade edebiliyorsa o şekilde ifade etmelidir. Çünkü Rabbimizin hangi amelimizden hoşnut olduğunu bilemeyiz. Bu nedenle o mübarek mekânda, o özel mekânda hem davranışlarımız hem de dualarımız; samimi, gönülden, saf, temiz ve tam bir teslimiyet içinde olmalıdır.

Bize şah damarımızdan daha yakın olan Rabbimize karşı dualarımızı yaparken çok dikkatli olmalıyız. Elimiz dolu olarak ülkemize, ailemize dönmek için yine O’ndan yardım istemeliyiz. Çünkü O (c.c.) her şeye kadirdir.

Allah (c.c) Hac ve Umre ibadetinde bize yüz aklığı versin ve bizi affettiği kullar arasına dâhil eylesin.

Haccınız mebrur ve umreniz kabul olsun.(âmin)