+

HAC İBADETİ HAKKINDA GENEL BİLGİ

HAC İBADETİ HAKKINDA GENEL BİLGİ

HAC İBADETİNDE TAKİP EDİLEN YOL

Dünyanın neresinde olursanız olun, hacca gitmek için takip edilmesi gereken bazı kural ve uygulamalar vardır. Suudi Arabistan’ın bütün ülkelere uyguladığı bir prosedür vardır. Ülkeler de buna göre kendi vatandaşlarının hac işlemlerini organize ederler. 

Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye vermiş olduğu bir hac kontenjanı (sayısı) vardır. Bu kontenjan da ülke nüfusuna göre verilmektedir.

Türkiye’de hac organizasyonu Diyanet İşleri Başkanlığının kontrol ve denetimi altında yapılmaktadır. Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye tanıdığı kontenjanın % 60’nı Diyanet İşleri Başkanlığı, % 40’nı ise yine Diyanet İşleri Başkanlığının yetki verdiği TÜRSAB’a bağlı A GRUBU SEYAHAT ACENTELERİ organize etmektedirler.

Hacca gitmek isteyen hacı adayları Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı müftülüklere veya e-Devlet üzerinden yapacakları müracaat ile başlamaktadır. Müracaat ve sonrasında takip edilen yöntemler (kuraların çekilmesi, kesin kayıt ve müracaat merkezleri, yetkili acenteler vb…) iletişim araçlarıyla (TV - radyo- gazete haberleri) kamuoyuna duyurulmaktadır.

Hac organizasyonlarının farklı kategorileri ve fiyatlandırması vardır. Fiyatlar ve organizasyon kriterleri “Bakanlıklar Arası Hac-Umre Kurulu” tarafından belirlenmektedir. 

Kesin kayıt işlemlerini tamamlayan hacı adayları organizasyonuna kaydolduğu acente veya müftülüklerden hac seyahat programı hakkında bilgi alabilmektedir.