+

Balkan Ülkeleri Gezi Programı (6 günlük)

Balkan Ülkeleri Gezi Programı (6 günlük)

 1. Gün:  İSTANBUL – SARAYBOSNA / BOSNA

Atatürk Havalimanı’nda dış hatlar gidiş terminalinde buluşma THY000 tarifeli uçuşu ile İstanbul’dan hareket 00:00 (yerel saat) Saraybosna’ya varış. Havalimanı’nda Vanderzee rehberi tarafından karşılanma ve Başçarşı’ya gidiş. 1992-1995 yıllarında yaşanan hazin savaşın şehitleri ve Aliya Izzetbegoviç’in anıt mezarının bulunduğu şehitliği ziyaret ettikten sonra Avrupa’nın en müstesna çarşısı Başçarşı’daki gezintimize başlıyoruz. Osmanlı döneminden beri eğitimine ara vermeden devam eden Kurşunlu Medresesi, Kanuni Sultan Süleyman’ın halasının oğlu Gazi Hüsrev Bey Cami’si, Bosna Savaşı’nda günlerce yanan, milyonlarca el yazması eserin yok edildiği kütüphane, orjinal güneş sistemli saati ile Sahat Kula, Katolik katedrali, Ortodoks kiliseleri, Musevi Sinagogu, Fatih Sultan Mehmet’e hediye edilen Hünkar Camii, Birinci Dünya Savaşı’nın çıktığı yer olarak bilinen Latin (Hünkar) Köprüsü, Osmanlı kalesi göreceğimiz yerler arasındadır. Ardından Beyaz Tabya’ yı gezip, Fatih Sultan Mehmet’in şehre girdiği kapıdan geçip Osmanlı Çeşmesi’nden su içtikten sonra Saraybosna şehir manzarasının tadını çıkarıyor ve Fatih’in Bosna’ya girdiği tarihi Koza Köprüsü’nü ziyaret ettikten sonra akşam yemeğimizi tarihi Osmanlı Çarşısı olarak anılan Başçarşıda meşhur Boşnak köftesi – Çevapi tattıktan sonra konaklama otelimizde.

 

 1. Gün: SARAYBOSNA – KONYITS – JABLANITSA – BLAGAY – MOSTAR /

07:00 Kahvaltı. 08:00 Otelden hareket. Kahvaltımızın ardından özel otobüsümüz ile Mostar’a doğru hareket edeceğiz. Mostar yolculuğumuz  bazı durulacak noktalarda  molalar vererek  yaklaşık 2.5 saat sürecektir.İlk molamızı Konjic (Konyitz) şehrinde Osmanlı’ dan günümüze kadar gelmiş restorasyonu Türkiye tarafından yapılan meşhur Konjic (konyitz) köprüsünü görme ve Ahşap el işlemesi atölyelerinden alışveriş daha sonra Neretva nehri kanarında kahve keyfi için mola veriyoruz. Yolculuğumuza Jablanica (Yablanitza) yolu üzerinde Partizan askerleri tarafından sabote edilen Nazi Treni’nin ve yıkılan köprünün panoramik görülmesının ardından gözlere güzellik veren ruhları dinlendiren 550 yıldır yaşayan Alperenler Tekkesi’ ni ziyaret ve Kaynağına hala ulaşılamamış Buna nehri kıyısında Türk çayı yudumlama keyfi. Ardından Mostar’a hareket. Mostar Şehri’nde Bosna tarihinde efsaneleşen Tarihi Mostar Köprüsü’nü ziyaret; Eski şehrin kaybolmayan ve yıpranmayan eserlerinden tarihi Koski Mehmet Bey Camii’sinden Mostar’ı seyir ve Karagöz Camisini  ziyaret. Savaştan sonra UNESCO’ nun koruması altında olan tarihi şehir merkezini geziyoruz ve alışveriş için serbest zaman ardınan Trebinje şehrine hareket ediyoruz. Akşam yemeğinin ardından konaklama otelimizdedir.

 

 1. Gün: TREBİNJE – HERCEG NOVİ - KOTOR – BUDVA / KARADAĞ

07:00 Kahvaltı. 08:00 Otelden hareket. Kahvaltımızın ardından Trebinje şehir turumuza başlıyoruz. Trebinje şehir turumuzda, Trebišnjica (Trebişnyitsa) nehri kıyısında 18. Yy’da kurulmuş eski şehri, Hersek Müzesi, manastırı, 19. Yy’da yapılan katolik katedrali, 1729 yılında eski şehirde inşa edilen Osman Paşa camiisi, Tvrdoş manastırı, Petro Pavlov manastırı, 1574 yılında Mehmet-paşa Sokullu tarafından  yaptırılan Arslanagiç köprüsü, 1953 yılında yapılan taş köprü göreceğimiz yerler arasındadır. Trebinje şehir turumuzun ardından  özel aracımızla Karadağ’ın Herceg Novi şehrine hareket ediyoruz. Şehre varışımızla birlikte şehir turumuza başlıyoruz. Şehir turumuz esnasında göreceğimiz yerlerden bazıları; 1382 ‘den kalma I.Tvrtko tarafından yaptırılan Forte Mare kalesi, 17. Yüzyıldan kalma Kanlı Kule, Belavista meydanındaki Ortodoks kilisesidir. Herceg Novi şehir turumuzun ardındanDünya'nın en genç ülkelerinden biri  Karadağ'ın bir başka şehrine geçiyoruz. İkinci durağımız Kotor. Küçük şirin bir ortaçağ şehri olan Kotor'da Meydan Ortodoks ve Katolik Kiliseleri, Beskuca ailesinin rezidansını, St.Jhon sövalyelerinin kilisesini görüyoruz. Kotor'dan sonra Balkanların en gözde tatil beldelerinden biri olan Budva şehrine geçiyoruz. Budva özellikle son zamanlarda zengin işadamları tarafından tercih edilen güzel ve sakin doğasıyla kendine hayran bırakanbir görünüme sahiptir. Budva'ya vardığımızda sahil şeridindeki gezimizden sonra eski şehre varıyoruz. Burada Napolyon'un yaptırdığı hisarı görüyoruz. 1100 yıllık Katolik kilisesi ve Ortodoks kilisesini ziyaret ediyoruz. Yine Budva'da Arkeoloji ve şehir müzesini gezdikten sonra alışveriş için serbest zaman. Alışverişimizin ardından yerel restoranımızda alacağımız akşam yemeğinin ardından konaklama otelimizdedir.

 

 1. Gün: BUDVA – İŞKODRA – TİRAN – STRUGA – OHRİD/ KARADAĞ

07:00 Kahvaltı. 08:00 Otelden hareket. Kahvaltımızın ardındanSingapurlu bir işadamı tarafından satın alınan ve restorasyon çalışmalarının sürdüğü tarihi St.Stefan adasını panoramik olarak görüyoruz. Ardından Muriqan sınır kapısından Arnavutluk'a geçiş yapıyoruz. İşkodra şehrini ve kalesini panoramik olarak gezdikten sonraTiran şehrine hareket. 1614’te Süleyman Paşa tarafından imar edilen ve 1920’de Arnavutluk’un başkenti olan bu güzel şehri tanıtan, panoramik bir tur gerçekleştireceğiz. Turumuz esnasında Ethem Bey Camii, tarihi Saat Kulesi, Ulusal Müze, Opera ve Bale Binası, Parlamento ve Başbakanlık Binaları, Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Rahibe Teresa Heykeli ve İskender Bey Meydanı göreceğimiz yerlerden bazılarıdır. Alışveriş için serbest zamanın ardından Makedonya’nın Ohrid şehrine doğru hareket ediyoruz. Yolumuzun üzerindeki Struga şehrini panoramik olarak geziyoruz. Müslüman Arnavutların nüfusun çoğunluğunu oluşturduğu bu şehirdeki turumuzda, Kara Drim Nehri üzerine kurulu Şairler Köprüsü, Şairler Parkı, bu parkta 1974 yılında ünlü şair Fazıl Hüsnü Dağlarca tarafından dikilen dilek ağacı, Çarşı ve Hasan Baba Tekkesi göreceğimiz yerler. Ohrid’e varışımızla beraber yapacağımız sehir turunda ilk durağımız Ohrid şehir merkezi; Kiril Alfabesi’ni geliştirmiş olduklarına inanılan, 9. yüzyıl Bizans keşişleri Aziz Kirillos ve Metodios Anıtı, Ohri Müzesi, Aya Sofya, Roma döneminden kalma Antik Tiyatro, Heykeller Galerisi, Samoil Kalesi, Aziz Panteleimon Manastırı, Çınar Meydanı ve Ohrid Pazarı göreceğimiz yerlerden bazıları. Akşam yemeğini nefis Ohrid gölü manzaralı yerel restoranımızda aldıktan sonra konaklama otelimizdedir.

 

 1. Gün: OHRİD – RESNE – MANASTIR – KALKANDELEN – ÜSKÜP / MAKEDONYA

07:00Kahvaltı. 08:00 Otelden hareket. Kahvaltımızın ardından ilk durağımız Ohrid'e yarım saat uzaklıkta bulunan St. Naum'da bölgenin en önemli isimlerinden olan St. Naum’un 16 y.y. sonunda inşa etmiş olduğu manastırı da gezdikten sonra serbest zaman ve ardından 1908 yılında Enver Bey ile beraber dağa çıkan ve II. Abdülhamid’in meşrutiyeti yeniden ilan etmesiyle sonuçlanan Jön Türk Devrimi’nin öncülerinden Niyazi Bey’in memleketi olan Resne. Burada Niyazi Bey’in Fransa’daki Château de Chenonceau’yu örnek alarak yaptırdığı evi ziyaret edeceğiz.Ardından ise Balkanlar’ın en eski şehirlerinden biri olan, Makedonya’nın tarih ve kültür cenneti Manastır’a gidiyoruz. Makedonca’da da manastır anlamına ge- len ‘Bitola’ adıyla anılan bu güzel şehri tanıtan turumuzda Saat Kulesi, Hamidiye Caddesi, Şirok Sokağı, Eski Çarşı (Osmanlı Bedesteni), Yeni Camii ve İshak Çelebi Camii göreceğimiz yerler arasında. Manastır’da ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün mezun olduğu idadiyi (askeri lise) ve buradaki Atatürk Müzesi’ni de ziyaret etme şansını bulacağız. Serbest zamanınardından Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılmış şirin bir kasaba şehri olan Kalkandelen’e (Tetovo) geçtikten sonra, dönemin buradaki Bektaşî merkezi Harabati Baba Tekkesi’ ni ve Alaca Camii’yi gezeceğiz. Daha sonra Üsküp şehrine hareket. Yerel Restoranımızda akşam yemeğini aldıktan sonra konaklama otelimizdedir.

 

 1. Gün: ÜSKÜP / MAKEDONYA- ARNAVUTLUK

08:00Kahvaltı. 09:00 Otelden hareket.Otelde alacağımız kahvaltımızın ardından Üsküp şehir turumuza başlıyoruz.Üsküp şehir turumuz esnasında, tarih boyunca şehrin ticari faaliyetlerinin merkezi olan ve günümüzde de önemini yitirmemiş,  Taş Sokakları ve Tarihi binaları ile Türk çarşısı, Çarşıdaki kuyumcular sokağı, Üsküp Kalesi, Vardar Nehri,16. yy' dan kalma Taş Köprü, Türk ve Yahudi mahallesi, Davut Paşa Külliyesi, Mustafa Paşa Camii, Yahya Paşa Camii, Sultan Murat Camii, İsa Bey Camii, Çifte Hamam, Sulu Han, Kapan Han, Kurşunlu Han, Saat kulesi, Üsküp Meydanı ve meydanda 2011 senesi içinde açılan ve

Yunanistan’la politik soruna yol açan Büyük İskender’in devasa heykeli, Sar Samuel ve Kiril Metod heykelleri görülecek yerler arasındadır. Vodno dağına çıkıp Bursa Çekirge’yi andıran Üsküp manzarasını izledikten sonra Üsküp’ün oksijen deposu Matka kanyonuna hareket. Kanyona varışımızla birlikte dağın yamacından baraj gölünün kenarından muhteşem doğa manzarası eşliğinde 15 – 20 dk lık bir yürüyüş. Rehberimizin belirleyeceği zaman süresince çay kahve molası. Dileyen misafirler bu molada tekne turu yapabilirler. Ardından Üsküp merkeze hareket. Akşam yemeğinin ardından konaklama otelimizde.

 

 1. Gün: ÜSKÜP – PRİŞTİNE – PRİZREN – İSTANBUL

08:00 Kahvaltı. 09:00 Otelden hareket. Lüx otobüsümüzle 20 kilometrelik bir yolculuğun ardından dünyanın en genç devleti olan Kosova Devleti sınırlarına varıyoruz. Pasaport işlemlerinin ardından Prizren'e geçiyoruz. Balkanların en şirin şehirlerinden biri olan Prizren'de bulunan en önemli yapı Sinan Paşa cami (1615) gördükten sonra 400 yıllık Türk hamamı, Prizren Kalesi, Ortodoks Kilisesi krist saviour kilisesini görüyoruz. Ardından Prizren'de serbest zaman ve alışveriş. Serbest zamanın ardından 100 kmlik bir yoldan sonra nüfusunun çoğu müslüman Arnavutlardan oluşan Priştina'ya varış. 20 yıl öncesine kadar kan ve gözyaşının bitmediği bu topraklarda duygu dolu anlar yaşayacağız. Osmanlı dokusunu günümüze  taşımış bu otantik çarşıdaki gezimizin ardından Sultan Beyazıt tarafından yaptırılmış Çarşı camii, ardından 200 yıllık saat kulesi, 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet'in yaptırdığı Sultan Murat Han camii,Osmanlı hamamı,Yaşar paşa camii ve Osmanlı konağını ziyaret ediyoruz. Priştine şehir turumuzun ardından havalimanına hareket. THY TK 000 tarifeli uçuşu ile İstanbul'a hareket ediyoruz 00:00'te İstanbul'a varış. Böylelikle programımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz.

Bir başka vanderzee organizasyonunda buluşmak ümidiyle...

 

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Programda belirtilen gezi ve ziyaretler
 • Havalimanı karşılama ve gidiş-dönüş transferleri
 • 4* otellerde iki kişilik odalarda konaklama (single farkı 150 Euro)
 • Açık büfe sabah kahvaltıları
 • Yerel restoranlarda alınacak akşam yemekleri (Yemeklerde alınacak içecekler fiyata dahil değildir).
 • Tur boyunca kullanılacak lüx otobüs ve profesyonel şöförlük hizmeti
 • Profesyonel rehberlik hizmeti
 • Şehir vergileri
 • Ülkeler arası geçiş vergileri
 • Yerel rehberlik hizmeti

 

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Şahsi harcamalar
 • Öğle yemekleri
 • Akşam yemeklerinde ve molalarda alınacak içecekler.
 • Otel ekstraları
 • Yurtdışı çıkış harcı (150TL)
 • Programda belirtilmeyen tur ve transferler
 • İç hat bağlantı ücreti (75 Euro)

 

 

BALKAN TURU STANDART PAKET PROGRAMI

 • 6 GECE 7 GÜN

 TUR TARİHLERİ

 • Başlangıç             : 00/00/2022
  Bitiş                       : 00/00/2022
 • OTEL ADI            : BALKAN ÜLKELERİNDE BELİRLENEN OTELLER
 • ÜLKELER              : KOSOVA, MAKEDONYA, ARNAVUTLUK, KARADAĞ, SARAYBOSNA