HAC İBADETİNDE TAKİP EDİLEN YOL

Dünyanın neresinde olursanız olun, hacca gitmek için takip edilmesi gereken bazı kural ve uygulamalar vardır. Suudi Arabistan’ın bütün ülkelere uyguladığı bir prosedür vardır. Ülkeler buna göre de kendi vatandaşlarının hac işlemlerini organize ederler. 

Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye vermiş olduğu bir kontenjan vardır. Bu kontenjan da ülke nüfusuna göre verilmektedir.

Türkiye’de hac organizasyonu Diyanet İşleri Başkanlığının kontrol ve denetimi altında yapılmaktadır. Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye tanıdığı kontenjanın % 60’nı Diyanet İşleri Başkanlığı ve % 40’nı ise yine Diyanet İşleri Başkanlığının yetki verdiği TÜRSAB’a bağlı A grubu seyahat acenteleri organize etmektedirler.

Hacca gitmek isteyen hacı adayları diyanet işleri başkanlığına bağlı müftülüklere müracaat ile başlamaktadır. Müracaat ve sonrasında takip edilen yöntemler (kuraların çekilmesi, kesin kayıt ve müracaat merkezleri, yetkili acenteler…) iletişim araçlarıyla (TV - radyo- gazete haberleri...) kamuoyuna duyurulmaktadır.

Hac organizasyonlarının farklı kategorileri ve fiyatlandırması vardır. Fiyatlar ve organizasyon kriterleri “Bakanlıklar Arası Hac-Umre Kurulu” tarafından belirlenmektedir. 

Kesin kayıt işlemlerini tamamlayan hacı adayları organizasyonuna kaydolduğu acente veya müftülüklerden hac seyahat programı hakkında bilgi alabilmektedir.

Copyright © 2016 Vanderzee | BALGAT MAHALLESİ ZİYABEY CADDESİ NO:24/1 ÇANKAYA / ANKARA TEL: +90 312 285 6025 FAKS: 0312 285 60 17

En Üst