Bosna Turu

 

BOSNA HERSEK GEZİ PROGRAMI

 1. Gün:İSTANBUL –  SARAYBOSNA

İstanbul Havalimanı dış hatlar gidiş terminali VANDERZEE kontuarı önünde buluşma. THY ileTK 000 tarifeli uçağı ile İstanbul’dan hareket 12:20 ve yerel saat 13:40 Saraybosna’ya varış. Havalimanı’nda VANDERZEE rehberi tarafından karşılanma. Misafirlerimize özel aracımızla Saraybosna’nın merkezi Başçarşıya varış.

 

              Günün Detayları:

 1. Öğle yemeğinde misafirlerimize meşhur Boşnak böreği ikramı
 2. 1992-1995 yılları arasında yaşanan Boşnaklar üzerinde soykırımla sonuçlanan savaşın Saraybosna şehitleri ile Aliya Izzetbegoviç ve savaş dönemi Genel Kurmay Başkanı Rasim Deliç’in anıt mezarlarının da bulunduğu Kovaçi şehitliğini ziyaret
 3. Bosna Savaşı’nda 1992 yılının 25 ve 26 Ağustos günlerinde Sırpların Trebeviç tepesinden top atışlarıyla saldırdıkları ve 2,5 milyondan fazla el yazması kitaplar ile tarihi vesikaların yakıldığı Milli ve Saraybosna Üniversitesi kütüphanesini ziyaret
 4. Fatih Sultan Mehmet’e hediye olarak inşaa edilen Hünkar Camii’ni ziyaret
 5. Birinci Dünya Savaşı’nın çıkmasına sebep olan olayın gerçekleştiği yer olarak bilinen Latin (Gavrilo Princip) Köprüsü’nü ziyaret
 6. Adını ecdadımızın verdiği AT Meydanı ve bu meydandaki tarihi Bakırcı Baba Camisinin ziyaret
 7. Katolik katedralini, Ortodoks kilisesini ve Musevi Sinagoğunu dışardan ziyaret
 8. Başçarşının tek ana caddesine adı verilmiş Ferhat Paşamızın adını taşıyan Ferhat Paşa Camisini ziyaret
 9. Gazi Hüsrev Bey Vakfiyesi Bezistan Kapalı Çarşısını ziyaret
 10. Avrupa’nın en müstesna çarşılarından biri olan Kanuni Sultan Süleyman’ın halasının oğlu Gazi Hüsrev Bey döneminde inşaa edilmiş Osmanlı Başçarşısında gezerken Osmanlı döneminden beri savaş dönemleri dahil eğitimine ara vermeden devam eden Gazi Hüsrev Bey Külliyesini ziyaret ederken, 1537 yılından bu yana nesiller yetiştiren Gazi Hüsrev Bey Medresesini (Diğer isimleri Selçuk hanım yada Kurşunlu Medresesi), Gazi Hüsrev Bey Camiini, orjinal güneş sistemli Saat Kulesini, İmaret Hanesini, Mektebini, Şadırvanını ve Gazi Hüsrev bey ile Murat Hanı’ın Türbelerini ziyaret
 11. Fatih’in Bosna’ya girdiği tarihi Keçi (Kozija Ćuprija) Köprüsü’nü ziyaret
 12. Fatih Sultan Mehmet’in şehre girdiği kapıdan geçip Osmanlı Çeşmesi’nden su içme
 13. Günün sonunda Osmanlı döneminden bu yana Bosna mutfağında yerini almış yöresel tatlarla akşam yemeği
 14. Osmanlı kalesi Beyaz Tabyadan serbest vakitte Saraybosna şehir manzarasını seyir
 15. Otelimize gidip yerleşme

 

 1. Gün: SARAYBOSNA – MOSTAR  – KONYİTS –  POÇİTELİ  – BLAGAY – SARAYBOSNA

           Günün Detayları:

 

 1. 07:00 – 8:00 arası kahvaltı. 08:00’de otelden hareket
 2. Saraybosna’ya 1993 – 1995 yılları arasında her türlü yardımın ulaşmasında en önemli yer olarak bilinen Hayat Tüneli’ni ziyaret. Savaş zamanı iki buçuk yıl şehrin bütün ihtiyaçlarının karşılandığı ve şehre giriş çıkışların yapıldığı tüneli ve müzesini ziyaretin ardından Mostar’a hareket.
 3. Mostar yolculuğumuz bazı durulacak noktalarda molalar vererek yaklaşık 2.5 saat sürmekle birlikte yol üzerinde verilen kısa molalar tarihimizin derinliklerine bizleri sürükleyecektir. İlk molamızı 1682 yılında 19. Osmanlı Padişahı IV. Mehmet döneminde inşaa edilmiş Konjic (Konyitz) köprüşününde bulunduğu Konjic (Konyitz) şehrinde vereceğiz.
 4. Kısa molanın ardından yolculuğumuza Jablanica (Yablanitza) yönünde devam ederken Jablanica (Yablanitza) yolu üzerinde II. Dünya Savaşı esnasında Partizan askerleri tarafından sabote edilen Alman Nazi Tireni’nin ve üzerinden tiren geçerken Maraşal Tito birlikleri tarafından havaya uçurulan köprünün panoramik manzarası eşliğinde devam edeceğiz.
 5. Bir sonraki durağımız ise her haliyle ben Osmanlıyım diyen 1992 – 1995 savaşında harabeye döndürülmüş Počitelj (Poçitel)köyü. Savaş sonrası onarıldıktan sonra Unesco Dünya Mirasları Listesine de dahil edilen bu kale köye Osmanlı 1550 li yıllarda Kanuni Sultan Süleyman döneminde ulaşmış ve fethetmiştir. 15 dakikalık bir tırmanışın ardından kule başından Neretva nehrini seyretme imkanı mümkündür.
 6. Daha sonra gözlere ve ruhlara güzellik katan gönülleri dinlendiren 550 yılı aşkın yaşayan Sarı Saltuk (Muhammed Bugari) Tekkesi’ni ziyaret ediyoruz.
 7. Buna nehrinin kaynağına kurulu bu tekke ziyaretimizin ardından Buna nehri kıyısında Neretva nehrinde yetişen kırmızı alabalık ziyafeti ve Türk çayı ikramının sonrasında Mostar’a hareket ediyoruz.
 8. Mostar Şehri’nde Bosna tarihinde efsaneleşen 1556 – 1560 tarihleri arasında Mimar Hayrettin tarafından yapılan Mostar Köprüsü’nü görüp, eski şehrin kaybolmayan ve yıpranmayan eserlerinden tarihi Koski Mehmet Bey Camii’sinden Mostar’ı seyir ve Karagöz Camii’ sini ziyaret ediyoruz.
 9. Son savaşın şehitlerinin bulunduğu Mostar şehitliğini ziyaret ve alışveriş  için serbest zaman.
 10. Belirlenen saatte Sarajevo şehrine dönmek için toplanma ve yola çıkış.
 11. Akşam yemeği için Jablanica (Yablanitza) şehrinde anlaşmalı olduğumuz restoranlardan birinde (Restoran Prenj yada Restoran Bagrem) meşhur kuzu çevirme yedikten sonra konaklamak için Saraybosna’daki otelimize hareket ediyoruz.

 

 1. Gün: SARAYBOSNA – TRAVNIK

          Günün Detayları:

 

 1. 08:00 Kahvaltı. 09:00 Otelden hareket.
 2. Otelde yapılan sabah kahvaltısından sonra Vezirler şehri olarak bilinen Travnik’e hareket.
 3. Travnik’e varmadan önce 116 müslümanın 16 Nisan 1993 sabah namazı vaktinde şehit edildiği Ahmiç Köyü’nü ziyaret edeceğiz.
 4. Ardından Travnik’e varışımızla beraber tarihi dokusu korunmuş Travnik sokaklarında gezinti ve Tarihi Osmanlı Kale’sinden şehir manzarasını seyretme.
 5. 3,5 asra yakın bir tarihe sahip olan 1705 yapımlı Elçi İbrahim Paşa Medresesi’ni geziyor ve Fatih Sultan Mehmet’in su içtiği (Göksu) Plava Voda’yı ziyaret ediyoruz.
 6. Çevapi ile öğle yemeğinin ardından Lutfina Kahva’da kahve ve baklava ziyafeti yaptıktan sonra Sarajevo şehrine gitmek için yola çıkıyoruz.
 7. Akşam yemeğinde artık yöre ile bütünleşmiş Osmanlı Mutfağından Hacı Kebabı, Saraybosna Sahanı gibi tatlarla gezimizin son günü olması dolayısıyla bir Gala yemeği yiyip otelimize geçiyoruz.

 

 1. Gün: SARAYBOSNA – İSTANBUL

Günün Detayları:

 

 1. 07:00 Kahvaltı. 07:45 Otelden çıkış yaparak havalimanına hareket.
 2. Bağaj, bilet ve pasaport işlemlerinden sonra THY ile 09:05 uçağıyla İstanbul’a hareket. 11:30 İstanbul’a varış. Daha sonra yolcularımızı aktarmasıyla illerine uğurluyoruz.Bir başka VANDERZEE organizasyonunda buluşmak ümidiyle…

 

              FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Programda belirtilen gezi ve ziyaretler
 • Havalimanı karşılama ve gidiş & dönüş transferleri
 • 4* otellerde iki kişilik odalarda konaklama Single Farkı (gecelik kişi başı 15 euro)
 • Açık büfe sabah kahvaltıları
 • Öğle ve Akşam yemekleri ve 1 adet meşrubat
 • Tur boyunca kullanılacak lüx otobüs ve profesyonel şoförlük hizmeti
 • Vanderzee Profesyonel rehberlik hizmeti
 • Müze ve ören yerleri (Blagay Tekkesi, Poçitely Girişi, Vrelo Bosna, Hayat Tüneli, Travnik Kalesi)

 

                 FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Şahsi harcamalar
 • Otel ekstraları
 • Yurtdışı çıkış harcı (50 TL)
 • Programda belirtilmeyen tur ve transferler
 • Yemeklerde ve molalarda alınacak extra içecekler
 • İç hat bağlantı ücreti (80 Euro)
  • Çıkış Saatleri; ANKARA 08:15 Uçuş —–     KONYA 07:50 Uçuş
  • Dönüş Saatleri; ANKARA 14:00 Uçuş —— KONYA 18:05 Uçuş

 

BOSNA HERSEK TURU STANDART  4* PAKET PROGRAMI

 • 3 GECE 3 GÜN HERŞEY DAHİL

TUR TARİHLERİ

 • Başlangıç : 05/04/2020
  Bitiş             : 08/04/2020
 • OTEL ADI : Hotel Holiday
 • ÜCRET : 550 Euro
 • VİZE : BOSNA İÇİN VİZE İSTENMEMEKTEDİR.
 • SAAT FARKI : Türkiye’den 2 saat geride. Yani İstanbul:10:00 ise Bosna:08:00

 

TUR ÖNCESİ TAVSİYELER

 • En az 6 ay süreli pasaportunuzu havalimanına gelirken unutmayınız. Tur esnası boyunca yanınızdan ayırmayınız.
 • Uçuşunuzdan minimum 2 saat önce belirtilen havalimanında check in yapmak üzere hazır bulunmanız gerekmektedir.
 • Konaklama yaptığımız otelin check in esnasında otelin kartvizitini almanız tavsiye edilir.
 • Yürüyüşe uygun bir ayakkabı ve akşamların serin veya yağmurlu olma durumuna karsi bavulunuzda ince bir yağmurluk bulundurmanız iyi olur.
 • Parfüm, kolonya, makas ve tırnak makası gibi kabinde taşınması yasak olan eşyalarınızı bagaj valizinizde bulundurunuz. Kabin bagajınızda yiyecek içecek taşınmamaktadır. Yiyecek olarak satın aldığınız ürünleri de bagaj valizinize koyabilirsiniz.
 • Balkan ülkelerinde Türkiye’de bulunan her ilacı veya muadilini bulamayabilirsiniz. Bu nedenle varsa kullandığınız ilaçları yanınıza aldığınızdan emin olunuz.
 • Tur için yanınızda EURO cinsinden döviz bulundurunuz. TL ve Dolar getirmeniz durumunda döviz burolarindan bozdurabilirsiniz fakat komisyon orani artabilir.
 • Bosna Hersek, TC pasaportlarına vize istememektedir. Başka pasaport kullanacak çifte vatandaş olan misafirlerimizin vize gerekliliğini kontrol etmesi tavsiyedir.
 • Pasaportunuzda en az 3 yaprak (6 sayfa bos olmasi gerekmektedir)
 • İç hat bağlantı uçuşu yapacak olan misafirlerin uçuş saatinden minimum 1 saat önce havalimanınında olması tavsiye edilir.
 • 1 Euro = 1,95583 KM (konvertiblemark ) yapmaktadır. Kur sabit olup döviz büroları % 1 komisyon almaktadır. Dövizinizi havalimanında değil Saraybosna turu esnasında Başçarşı’da bulunan dövizcilerde değiştirmeniz tavsiye edilir.
 • İnternet paketi ve konuşma paketi alacak misafirlerimizin bu işlemlerini yurtdışına çıkmadan en geç havalimanında yapması önerilir.
 • Bosna icin 5 euro karsiliginda yerel hat alinabilir.

UMRE ZİYARETLERİ HAKKINDA BASIN BİLDİRİSİ
Suudi Arabistan hükümeti 27.02.2020 tarihinde sağlık
gerekçeleri nedeniyle geçici olarak hiçbir ülkeye umre vizesi
verilmeyeceğini duyurmuştur.
Suudi Arabistan’da Koronavirüs salgınına dair hiçbir vakaya bu
zamana kadar rastlanmamıştır. Alınan bu karar tedbir amaçlı ve geçici
olduğu özellikle ifade edilmiş ve gerekli önlemleri alabilmek için
umreciler için girişler durdurulmuştur.
Suudi Arabistan’da bulunan Umrecilerimizin ülkemize dönüş
tarihleri ile ilgili bir değişiklik söz konusu değildir.
Vanderzee Turizm olarak Umre kayıtlarımız devam etmektedir. Geçici
olarak durdurulduğu ifade edilen vize sisteminin açılmasıyla birlikte umre
organizasyonlarımız devam edecektir.
Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.
27.02.2020
VANDERZEE TURİZM VE SEYAHAT SERVİSİ

Ziyabey caddesi no:24/1 Çankaya/ANKARA TEL: 03122856025

WhatsApp chat